Prodáno

Rezervováno či prodáno, nelze objednat

HEULANDIT ::: Předchozí položka výběru HEULANDIT ::: Přehled všech položek výběru Následující položka výběru

Šířka
8,5 cm
Výška
5,5 cm
Hloubka
4 cm
Hmotnost
165 g
 
Lokalita
Stát

Dutina vyplněná chalcedonem, následně porostlým narůžovělými krystaly heulanditu a stilbitu. Heulanditivé krystaly jsou vějířovitě srostlé, stilbit tvoří silnější, ploché a tupou špicí zakončené krystaly. Zelená barva chalcedonu je dána barvou podložky vzorku. Jedná se o velmi pěknou kombinaci.

sbírkové kameny - heulandit, chalcedon, apofylit, #735,

heulandit

anglicky: Heulandite německy: Heulandit , Strunz VIII: VIII/J.23-10, (Na,Ca)2-3Al3(Al,Si)2Si13O36.12H2O

heulandit

[podle anglického sběratele minerálů Johna Henryho Heulanda] - bílý, hnědavý, červený, na štěpných plochách perleťově lesklý jednoklonný nerost ze skupiny zeolitů, pentahydrát hlinitokřemičitanu vápenatého, t=3.5-4, h=2.2. Vyskytuje se v mandlovcových dutinách výlevných hornin, v České republice na Kozákově, ve světě např. Poona, Indie.

chalcedon

anglicky: Chalcedony německy: Chalcedon , odrůda křemen

chalcedon

[podle starověkého maloasijského města Chalcedonu] - skrytě krystalická, bezbarvá, žlutá až šedá odrůda křemene, t=6.5, h=2.59-2.61. Vzniká v mandlovcových dutinách vyvřelin, vzácněji na některých rudných žilách. Výskyt v ČR: Kozákov, Olomoučany (okr. Blansko). Zbarvené odrůdy se používají ve šperkařství.

křemen

anglicky: Quartz německy: Quarz , Strunz VIII: IV/D.01-10,

křemen

[němčina] - bezbarvý nebo různě zbarvený, čirý až neprůhledný nerost, trigonální modifikace oxidu křemičitého, t=7, h=2.6. Nejrozšířenější nerost zemské kůry, součást mnohých hornin. Používá se ve sklářství, keramice, hutnictví a stavebnictví. Tavený křemen, tzv. křemenné sklo, se používá v chemických laboratořích a průmyslu.


 Volba jazyka

Levné nerosty a zkameněliny
 mobil & tablet