Prodáno

Rezervováno či prodáno, nelze objednat

KALCIT ::: Předchozí položka výběru KALCIT ::: Přehled všech položek výběru KALCIT ::: Následující položka výběru

Šířka
6,5 cm
Výška
4 cm
Hloubka
2,5 cm
Hmotnost
83 g
 
Lokalita
Stát

Estetická dutinka vyplněná čirými krystaly kalcitu dvou generací. Starší a drobnější z nich je žlutá, novější tvoří čiré krystaly do 4 mm. V pravé části je dominující srůst perleťových krystalů heulandiu o velikosti přibližně 1 cm. Drobný avšak zajímavý vzorek.

sbírkové kameny - kalcit, heulandit, #740,

kalcit

anglicky: Calcite německy: Calcit , Strunz VIII: V/B.02-20, CaCO3

kalcit

[latina] - čirý, většinou zabarvený trigonální nerost, uhličitan vápenatý, t=3, h=2.6-2.8. Je dokonale štěpný podle ploch klence. Tvar krystalů je velmi variabilní, častěji tvoří hrubozrnné, jemnozrnné až celistvé výplně žil i souvislé horniny (vápence). V přírodě jeden z nejrozšířenějších nerostů. Čiré krystaly kalcitu (islandský vápenec) bývají dvojlomné a používají se v optice.

heulandit

anglicky: Heulandite německy: Heulandit , Strunz VIII: VIII/J.23-10, (Na,Ca)2-3Al3(Al,Si)2Si13O36.12H2O

heulandit

[podle anglického sběratele minerálů Johna Henryho Heulanda] - bílý, hnědavý, červený, na štěpných plochách perleťově lesklý jednoklonný nerost ze skupiny zeolitů, pentahydrát hlinitokřemičitanu vápenatého, t=3.5-4, h=2.2. Vyskytuje se v mandlovcových dutinách výlevných hornin, v České republice na Kozákově, ve světě např. Poona, Indie.kalcit - najdete v dalších odděleních:


Volba jazyka

Levné nerosty a zkameněliny
 mobil & tablet